Limon Maskesinin Cilde Faydaları ve Zararları

limon maskesi

Zengin bir C vitamini ve sitrik asit kaynağı olan limon, özellikle içme suyunuza birkaç taze kesilmiş dilim eklediğinizde, detoks etkisi ile bilinir.

Limon tüketmenin sağlığa olan faydaları nedeniyle, limonları yaşlılık lekeleri ve akne gibi cilt rahatsızlıkları için doğal bir tedavi olarak kullanmak için artan bir popülerlik var.

Bununla birlikte, yüzünüzde limon maskesi kullanmak yarardan çok zarar verebilir. Burada limon suyunun cilt üzerindeki risklerini ve faydalarını karşılaştıracağız.

Limon maskesi kullanmanın faydaları

Cildinizde limon kullanmanın iddia edilen faydaları, bu narenciye meyvesinin doğal asitliği ve C vitamini içeriği ile ilgilidir.

Limon Maskesi genellikle aşağıdakiler için kullanılır.

Akne tedavisi

Limon suyu asidik seviyesi nedeniyle büzücü niteliklere sahiptir. Düşük pH seviyesine sahip bileşenler, akne oluşumuna katkıda bulunabilecek iltihabı ve yağı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, bir tür alfa hidroksi asit (AHA) olan sitrik asit , siyah nokta gibi iltihaplanmayan akne biçimlerine yol açan ölü deri hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olabilir.

Antimikrobiyal etkiler

Limonların ayrıca antimikrobiyal etkileri vardır ve bu da iltihaplı akneye yol açan Propionibacterium acnes bakterilerini evcilleştirmeye yardımcı olabilir .

Aynı zamanda, limonun mantar önleyici etkileri de vardır, bu da Candida döküntülerinin yanı sıra bazen seboreik dermatit ile ortaya çıkan kafa derisi mantarının tedavisine yardımcı olabilir .

Cilt lekesi ve tüyleri soldurması

Limon gibi narenciye bileşenleri, yüzünüzdeki herhangi bir tüyün yanı sıra, yaşlılık lekelerini veya sivilce izlerini hafifletmek için de işe yarayabilir .

Sedef hastalığı ve kepek tedavisi

Limon suyu ölü deri hücrelerinden kurtulabildiğinden, teori aynı zamanda sedef hastalığı ve kepeğe atfedilen cilt lekelerini de hafifletebileceğidir. AHA’lar cilt üzerinde peeling etkisine sahip olduğundan, soyulma etkileri limonun doğal sitrik asit seviyelerine atfedilir.

Artan kolajen

Ciltte limon maskesi kullanmanın bazı savunucuları, narenciye meyvesinin yüz cildinde kolajen artırmanın doğal bir yöntemi olduğunu söylüyor. Kolajen, yaşla birlikte doğal olarak parçalanan ve daha sonra ince çizgiler ve kırışıklıklarla sonuçlanabilen bir proteindir. Bir antioksidan olarak C vitamini, kolajene zarar verebilecek serbest radikalleri önlemeye yardımcı olabilir ve size daha pürüzsüz bir cilt sağlar.

Limon maskesinin yan etkileri, zararları ve önlemleri

Limonun cilde yararlarından çok yan etkileri vardır , bu da bunu evde cilt bakımı için riskli bir kendin yap seçeneği haline getirir. Hassas bir cildiniz varsa veya limon uyguladıktan sonra yüzünüzü güneşe maruz bırakırsanız riskler daha büyük olabilir.

Cilt tahrişi

Cilt tahrişi, meyve asitleri kullanmanın en yaygın yan etkisidir. Limon aşırı derecede asidiktir ve cildinizi tahriş edebilir.

Şunları yaşayabilirsiniz:

Aşırı kuruluk
Yüzde kızarıklıklar
Cilt soyulması

Hassas bir cildiniz varsa bu etkiler daha kötü olabilir. Kural olarak, hassas cilde sahip kişiler limon maskesi uygulamalarından uzak durmalıdır.

Güneş Yanığı

Topikal olarak uygulanan turunçgiller de güneş yanığı riskinizi artırabilir. Doğrudan güneş ışığına çıkmadan önce asla limon maskesi uygulamayın ve planlanmış herhangi bir açık hava etkinliğinden önceki birkaç gün boyunca kullanmayın.

Kimyasal Lökoderma

Vitiligo olarak da bilinen lökoderma, doğal ten renginizi oluşturmaktan sorumlu madde olan melanin kaybı nedeniyle cildinizin renginin açılmasıyla ortaya çıkar. Bazı insanlar koyu lekeleri hafifletmek için limon kullanırken, bunun yerine büyük, yaygın beyaz lökoderma lekeleri gelişebilir.