Bal Maskesinin Yararları Nelerdir?

Dünyanın dört bir yanındaki kültürler, binlerce yıldır ciltlerinde bal maskesi kullanıyor. Bal üzerine yapılan araştırmalara göre, bu doğal bileşen birkaç faydalı özelliğe sahiptir:

Bal Maskesinin Cilde Faydaları

Antibakteriyel

Bir çok güvenilir kaynak balın bir dizi farklı bakteri türünü öldürebildiğini belirtmektedir. Cildinizdeki bakteriler sivilcelere neden olabileceğinden, yüzünüzde bal kullanmak sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan ve antiinflamatuar

2014 yılında yapılan bir araştırma , balın antioksidan görevi görmesine yardımcı olan flavonoid ve polifenol bileşikleri içerdiğini gösterdi. Cilde uygulandığında balın inflamatuar bileşiklerin aktivitesini azalttığı gösterilmiştir. Bu, cilt kızarıklığını ve tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir.

Peeling

Bal, ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olabilecek doğal enzimler içerir. Bu, balın cildiniz için doğal bir eksfoliyatör olarak iyi bir seçim olmasının bir nedenidir.
Satın alabileceğiniz birçok bal türü vardır. Cildiniz için en iyi seçeneklerden bazıları şunlardır:

İşlenmemiş veya pastörize edilmemiş bal olan ham bal. İşlenmiş baldan daha yüksek besin ve mineral seviyelerine sahiptir, ancak yemek o kadar güvenli olmayabilir.

Yeni Zelanda’da yetişen bir Manuka çalısından elde edilen Manuka balı. Bu bal türü, akne tedavisine yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerde özellikle yüksektir.

Comments are closed.

Navigate